"Já jsem svého milého, on dychtí jen po mně" (Píseň písní 7,11).

Umí Bůh přepočítat trasu?

11. 1. 2014 22:43

Občas dostávám různé otázky. Asi proto, že jsem řeholnice a tak si někdo myslí, že vidím Bohu do hlavy. Haha. Snad se liším jen v tom, že jsem si přivykla více si s ním povídat a více mu naslouchat. A tak jsem mu honem předala i otázku, která mi přišla mailem v tomto týdnu:

"Ví Bůh i co by bylo kdyby...? On nás nechává se rozhodnout, ale ví, jak se rozhodnem? Takže ví, jak vše bude? Ale ví i, co by bylo, kdybychom se rozhodli najednou jinak (což najednou jinak je to pro nás, ale on už věděl, že to tak bude, takže to z jeho pohledu asi neni alternativa)? Zkrátka, zná Bůh i všechny ostatní scénáře, nebo jen ten, který se opravdu stane?"

Co byste odpověděli?! Já se trochu lekla, že na tohle se přeci nedá jasně a stručně odpovědět. Jenže pak jsem šla na mši a vložila to Pánu do rukou a zde je jeho odpověď (zpětně doplňuji, že mi ji nepřinesl anděl ani že jsem neviděla dýmající pec, ta odpověď přišla během modlitby po přijímání, aniž bych se jí v tu chvíli nějak dožadovala a je obrazná - tedy tak, jak Ježíš vysvětloval věci současníkům podle jejich současných reálií a tak, jak se děje každému, kdo se živí Božím slovem):

Hospodin zná náš cíl, chce nás dovést k sobě, do radosti a do plnosti života. Proto nás stvořil a záleží mu na nás v jakémkoliv okamžiku našeho života (ať děláme cokoliv!). On ze své perspektivy zná tu nejlepší trasu, kudy by bylo fajn mířit do jeho náruče. Ale nechává to také dost na nás (zde si doplňte traktát o setkání dvou svobod: lidské a Boží). Takže je jako GPS, která přepočítává trasu, když řidič zvolí jinou než je ta původní, nejlepší. A tuhle trasu nám bude přepočítávat až do poslední chvíle. Je na nás slyšet hlas navigace a řídit se jí, protože nikdy nevíme, kolik času máme, abychom se po přepočítané trase dostali do cíle. (Ono přepočítávání se samozřejmě vždy děje tím nejvhodnějším způsobem pro danou osobu a je orientováno na stejný cíl jako na začátku).

Ovšem nechtěla jsem strašit. Spíše povzbudit. Pokud občas zajedete do nějaké slepé ulice nebo si to hrkotáte po poli či bahnitou lesní cestou, i tam Bůh s vámi je a naviguje vás. Do správného cíle. K sobě!

 

Zobrazeno 3490×

Komentáře

Ester-Michael

:-D :-D :-D :_D, zdá se, že mi to něco připomíná:-), ale na to "Co by kdyby" sem se fakt tentokrát neptala já:-D :-D :-D :-D

(No jo, ale ty GPS, co sem kdy slyšela:-D....ty říkaly Odbočit až když už bylo pozdě:-), ale to jen tak namátkou, asi proto, že se mi dneska večer chce zase kdoví proč smát:-D - teda vím proč:-)....)

Díky za tenhle článek:-))

Neposeda

Ta naše je hodná, říká to dopředu a když si jedeme po svém, tak prostě jen zahlásí, že přepočítává...

terre-eau

Veľmi podarené zamyslenie ! Pôsobí na mňa vyslovene pozitívne...

Ester-Michael

Neposeda: tak to jo:-), v tom případě to je úžasnej příměr (my sme jeli vždycky s nějakýma pomatenýma:-D....co hlásili odbočit do hromady písku anebo tak nějak:-D....)

JiKu

Hmm.
A ta byla ta odpověď s GPS vlastně odpovědí na položenou otázku?

Domnívám se, že nebyla.

Je na ní kus pravdivý a kus nepravdivý.
Pravdivé je to, že ať jsem kde jsme (na kterémkoli místě a špatně zahnutí), ví Bůh, která cesta k němu by pro nás byla optimální. A že nás na ní nějak směřuje.
Ovšem nepravdivé je to, že přepočítává. To už je takový antropomorfismus nebo GPSmorfismus. Pokud je Bůh Bohem a ne nějakým pouhým demiurgem či supermanem, tak se nikdy nemůžeme dostat žádným svým rozhodnutím a žádnou shodou okolností na místo, o kterém by "z našeho hlediska předem" nevěděl, že se tam ocitneme.
Jako Pán dějin vybral (z nám nepochopitelných důvodů) ten jeden scénář, podle kterého to vše jede. A pokud vybíral, zná i všechno ostatní možné scénáře.

Thompson

Nojo, už z principu na tom musí být něco špatně...

spitfire

"zná Bůh i všechny ostatní scénáře, nebo jen ten, který se opravdu stane?"

Nemyslím si, že jde o různé scénáře, ale o různé adaptace (jako možnosti) scénáře. Předpokládám proto, že Bůh má jen jeden scénář a maximálně zná všechny jeho způsoby adaptace.

Myslet ve scénářích je něco úplně jiného, předpokládám, že to Bůh nedělá.

Neposeda

Námitky na odpověď musíte vznést tam nahoru. Já ji jen zapsala... Taky se mi zdálo, že to není odpověď na položenou otázku, ale ani Ježíš neodpovídal za svého pozemského života jen na to, co se ho ptali. Zřejmě tohle pravidlo platí nadále (z vlastní zkušenosti to potvrzuju). A nakonec ona kamarádka tuto odpověď přijala, takže ať už jde o přepočítávání či adaptace, jak to je přesně, se dozvíme až budeme v cíli.

Padre

Njn, Jeho konzultace jsou velmi nepravidelné většinou na místech nepřístupných, tak uvidíme :-)

BětkaV

přirovnání Boha a GPS použil i jeden kněz na jedné duchovní obnově. A kamarádka se s tím taky nemohla smířit. Říkala, že Bůh je spíš jako tatínek s mapou, protože když vás začne štvát GPS, můžete ji vyhodit z auta. Taťka se prý vyhazuje mnohem hůř ;D

dromedar

"Námitky na odpověď musíte vznést tam nahoru. Já ji jen zapsala..."
To je dost odvážné tvrzení. Domnívám se, že se docela neshoduje se způsobem, jakým se Bůh obvykle člověku sdílí.

Neposeda

@BětkaV: tuhle GPSku máme v našem srdci/svědomí, takže se taky blbě vyhazuje:-)
@dromedar: odvážné to je, já Mu to taky říkala:-))) On vůbec umí překvapovat, třeba se stal člověkem, to se přeci správným bohům nestává. A dokonce chcípnul na kříži!

JiKu

No, když se Neposeda odvolává na své soukromé zjevení, tak svou diskusi končím. Neznám argumenty, které bych k tomu mohl použít.

Obecně jsou možná 3 řešení:
a) Bůh jí to řekl (je to pravda)
b) Neposeda kecá (lže)
c) řekl jí to někdo jiný, koho ona za Boha považuje (mýlí se).

Nechci spekulovat, co z toho je pravda.

Jsem rád, že jako katolík obsahu žádných soukromých zjevení věřit nemusím, a tudíž to přestávám řešit.

Lucie007

Myslím, že právě tohle je podstatné, až tak to neřešit:-))) Článek se mi moc líbí, někoho osloví, někoho ne, někdo ho začne možná rozebírat:-)
Copak se tu musí všechno pořád tak rozebírat? Možná se ten čas dá využít lépe, než všechno rozebírat :-)

Ježíš řekl, nebudete-li jako děti, nevejdete do království nebeského. Mt 13,3.

Někdy se mi vybaví představa, hodně dětsky řečeno, že až přijdeme před nebeskou bránu, tak někteří místo, aby vešli rovnou do nebe a radovali se, budou stát před bránou a přemýšlet jestli mají dál nebo ne, jestli je to tam dobrý, jaký má asi parametry.......:-))
Naštěstí Bůh má pochopení pro všechny, i pro "vědce" a trpělivě čeká na všechny, tak počká i na ty, kteří si ještě před nebeskou bránou musí všechno promyslet:-))
Prosím můj komentář nekomentovat:-)

Lucie007

Tento článek a komentáře mi připomíná ještě něco, co si myslím, že je problém dnešní doby. Máme tendence neustále vše rozebírat do posledního puntíku, posuzovat..... ......

ale neumíme věřit.

Ježíš mluví v podobenstvích. A tam je potřeba umět číst mezi řádky. Možná proto ho tenkrát farizeové nepochopili, protože chtěli vše přesně vysvětlit.

terre-eau

Dik za posledny koment Lucie007.

Neposeda

Já také díky. Kdo to chce vzít v potaz, ať to vezme a sám se o tom s Hospodinem baví dál. Já fakt Bohu do hlavy nevidím. A církevní schválení si obstarávat na svá rozjímání nepotřebuji. Mě stačí, když mě konkrétně nakopnou a není to proti evangeliu. Jiné věřit nenutím, spíše vybízím k témuž naslouchání... Dělá to dobře.

iddqd


Na druhou stranu pokud zde Neposeda o svém zjevení nelhala, pak by to měla říci svému zpovědníkovi a nechat si od něj poradit v rozlišování duchů. Také by to mohlo mít význam při její budoucí kanonizaci. Já bych to nepodceňoval.

Dzamila

za článek i některé věcné komentáře díky!:)

znova2010

Ten příměr s navigačním systémem jsem použil kdysi - krátce po svém obrácení (před skoro 4 lety) - sám, a myslel jsem, kdoví jak nejsem originální :o). Pak jsem zjistil, že tento příměr použili už další přede mnou.
Samozřejmě, že Bůh takto nefunguje. Ale na mne jako na smrtelníka, který se nechává vést, to může takto působit a vytvářet dojem, že to tak funguje. A proč ne?
Otázka, kterou Neposeda řešila, je, zda Bůh zná alternativní scénáře. Určitě zná, pokud je vševědoucí, zná určitě i naši budoucnost (jelikož existuje mimo čas a prostor, mimo náš vesmír). Blíže to vysvětlit neumím. Takže pokud působí jako navigační systém, tak s celou řadou přídatných funkcí (třeba s výpočtem rizik pro tu kterou cestu a výpočtem pravděpodobnosti, že instrukce poslechneme) :o)

JiKu

Světe div se - naprosto souhlasím se Znovou. "Samozřejmě, že Bůh takto nefunguje. Ale na mne jako na smrtelníka, který se nechává vést, to může takto působit a vytvářet dojem, že to tak funguje."

"A proč ne?"
Je to jen otázka původní otázky. Třeba Slunce ala Děd vševěd: Ráno se rodí jako svěží na východě a umírá/usíná jako unavený stařec na západě. To je přesné. Samozřejmě, že Slunce takto nefunguje. Ale na mne jako na smrtelníka, který se nechává vést, to může takto působit a vytvářet dojem, že to tak funguje.

No. když se nyní zeptáme "a proč ne?", dokážeme si odpovědět?

JiKu

Je spoustu teorií, o kterých víme, že jsou nepravdivé, ale užitečné. Protože jsou jednoduché, něco vysvětlí, v jiném selžou. Proč ne? Protože popisují jen jeden úzký aspekt reality. Když si to uvědomíme a víme KDE UŽ NE, můžeme je použít.

Neposeda

Howgh. Aneb Bůh je jako GPS, ale není GPS, je víc než GSP!

JiKu

No, někomu připadají slova důležitá méně, někomu více. Mně více.

O tom, že Bůh je víc než GPS tu nikdo nepochybuje. Diskuse byla o tom, zda Bůh funguje jako GPS. A tady spolu se Znovou opakuji: Ne, nefunguje jako GPS. Nepřepočítává trasu poté, co špatně zabočíme.
A zároveň funguje jako GPS - ať jsme, kde jsme, vždy nám nabízí trasu, která vede k němu.
Jen to dělá jinak, než GPS. Nepřepočítává.
Kdyby přepočítával, fungoval by jako GPS, tedy jeho činnost by se stala, tak jako u GPS, závislou na našem rozhodování.

Neposeda

To nic, to byla narážka na jistého profesora... a tedy na to, co můžeme říci o Bohu. A jinak, Hospodin (nebo teda kdo?) mi dnes při mši zase něco řekl. Ať se podívám na žalm 119 (tedy neřekl číslo, ale úryvek z něj). Z koho si dělá legraci?!

Ester-Michael

ten je zrovna dost dlouhej:-)....tak kdyby to nebylo úplně tajný, kterej verš to byl:-D.... (Jinak Hospodin má fakt smysl pro humor:-), o tom nepochybuju:-D :-D)

Texis

Myslim ze lip bych to nevysvetlil - to je skvely priklad s tou navigaci. Me se to libilo jak je to vysvetleno v Chatrci - obecne ta Bozi vsevedoucnost :)

Neposeda

@Ester: začti se a ten správný verš (a možná, že zcela jiný než byl adresován mě) ti cinkne o duši

Ester-Michael

což o to, v Bibli mi pravidelně cinká leccos (i to, co je tak hezký, že ani nechci, aby cinkalo:-D....), ale mě zajímal ten, na který si narážela.... (klidně do mailu:-)))

Neposeda

Tak pro mě (jenom pro mě?) to bylo toto: všechny mé cesty máš před sebou...

Ester-Michael

hezký....

napadlo mě k tomu, že někdy máme všechno (Boží cesty?) před sebou, ale nevidíme to....

Texis

Tak diskuze je fakt legracni - v podstate na kazdy komentar nebo na cokoliv co kdokoliv (krome Jezise) o Bohu rekl ci rekne lze namitat - takovy Buh neni, nebo tak Buh nejedna (nefunguje) protoze jedine Syn zna Otce - my si muzem pouze predstavovat, a pokud cloveku jeho predstava pomaha poznat Boha a priblizuje ho k nemu tak proc ne - jen je asi potreba se snazit tu svoji "predstavu" nesnazi "vnutit" druhym (sdilet ano) - abychom si navzajem nebyli "kamem urazu" -> tedy nekomu predstava Boha jak prepocitava trasu zivota libi a pomaha mu pochopit lidskou svobodu, a nekoho treba urazi, ale nema smysl se o to dohadovat. Bych tak rekl.

tapak

Texis: "v podstate na kazdy komentar nebo na cokoliv co kdokoliv (krome Jezise) o Bohu rekl ci rekne lze namitat - takovy Buh neni, nebo tak Buh nejedna (nefunguje) "
S tím souhlasím, ale jsou představy o Bohu, které jsou zjevně horší než jiné. Jinak si představuje Boha dítě a jinak kontemplativní mnich. Ani jedna z těch představ není správná, ale stejně je mnich o kus dál v poznání. Má smysl se dohadovat, v čem je mnichova představa lepší než ta nedospělá.

spitfire

"zda Bůh zná alternativní scénáře. Určitě zná, pokud je vševědoucí, zná určitě i naši budoucnost (jelikož existuje mimo čas a prostor, mimo náš vesmír)"

A jakou těm alternativám přisuzujete realitu?

JiKu

@neposeda: To nic, to byla narážka na jistého profesora... a tedy na to, co můžeme říci o Bohu.

Myslíte Stanforda Nuttinga?

Neposeda

Na Prof. dr. Ctirad Václav Pospíšil, Th.D. aneb tedy vlastně přímo na TQ. Jo, pokračování Božího humoru: dnes první věta při kázání na dnešní evangelium: Bůh nám dává si vybrat cestu, ale je s námi na všech cestách.

JiKu

Bůh nám dává si vybrat cestu, ale je s námi na všech cestách.

Ano, to je opravdu humorné.

Ester-Michael

"Bůh nám dává si vybrat cestu, ale je s námi na všech cestách."
---- krásné, pravdivé....

JiKu

A co takhle: Bůh by s námi byl na všech našich cestách, tudíž je i na té, kterou si z nich vybereme, i když to není právě ta, na které by nás viděl raději. A tu cestu, která je podle něj pro nás nejlepší, nám neustále nabízí.

Neposeda

Nejsem Bůh, ale dle mě může být... (vlastně o tom byl ten článek:-)

terre-eau

JiKu: Osobne si myslím, že to úplne tak nebude.... Nesúhlasím s tou poslednou vetou - "A tu cestu, která je podle něj pro nás nejlepší, nám neustále nabízí."

Hypoteticky si predstavme životnú cestu, zjednodušme to slovom POVOLANIE. Ak by ma Boh povolal k zasvatenému životu, lebo je pre mňa najlepší, ale ja vstúpim do manželstva, tak nepredpokladám, že by mi predchádzajúce povolanie stále ponúkal.

Na viac diskusie, ani filozofovania "okolo" nemám silu vzhľadom na moj vykojený mozog a zajtrajšie povinnosti na fakulte. Dobrú noc.

JiKu

@terre-eau: Když se na to podíváte z hlediska lidského času, tak přestože si jste si zvolila manželství místo zasvěceného života, tak vám Bůh nabízí stále tu, která pro vás nejlepší JE, nikoli BYLA. Což může být setrvání v manželství. Ale i k novému volání k zasvěcenému životu má Bůh prostředky a už se to vícekrát stalo, třeba na stará kolena. V celku nemám problém trvat na své formulaci, že neustále nabízí tu cestu, která je pro vás nejlepší. Dobrou noc.

Neposeda

Neustále nabízí cíl a vede k němu!

JiKu

Viděl jsem nějaký dokument o polynézii a o dálkových plavbách dávných domorodců mezi ostrovy.
A tam citovali jakéhosi šamana či mudrce-navigátosta:
"To, jak dovedeme navigovat, to z nás vlastně teprve dělá lidi."

Mně to připadá moudré. Jen člověk ví, kde je a kam směřuje.

Kdo to neví, je osel.

Nicméně kdo by mohl Bohu něco zakázat, že? Může klidně milovat i osly.

Thompson

@JiKu - rád slovíčkaříte. Nuže dobrá.
Uvědomte si, že vaše tvrzení o oslovi může být chápáno minimálně dvěma způsoby:
1) z vaší poslední věty jednoznačně vyplývá, že by se dalo Bohu upírat právo milovat osly. Bůh ale stvořil vše, co jest. A stvořil to s láskou, veškeré stvoření Bůh z principu miluje - tedy i osly a jinou zvířenu.
2) v případě, že to je narážka na lidi, jenž neví přesně, kam jdou, tj. jaký mají v životě cíl, místo, tak je to jednoznačná urážka z Vaší strany. Bylo by dobré si uvědomit, že ne každý to má tak jasně naplánováno, jako pravděpodobně Vy. Někteří opravdu hledají a musí volit mezi různými cestami. Nazývat je proto "osly", tj. ve významu slova "hlupáci", to je poněkud nefér.
A teď se nebavíme o tom, že člověk v životě směřuje k Bohu a cílem života je chválit Boha.

iddqd


Až budete ženatý a mít dětí, pak sám poznáte, že je možné někoho opravdově milovat a současně jím být vytočen k nepříčetnosti.

Thompson

Ano, to je naprosto adekvátní reakce na to, co jsem napsal. Obě dvě reakce.

JiKu

rád slovíčkaříte. Nuže dobrá. Uvědomte si, že vaše tvrzení o oslovi může být chápáno minimálně dvěma způsoby.

Ano, rád slovíčkařím. Uvědomuji si určitě mnoho dalších způsobů, jakým může být chápáno moje tvrzení o oslovi. No a? Je to špatně? Myslíte, že bychom se měli vyjadřovat jen tak, že naše tvrzení by byla chápatelná jen jedním způsobem? Nebo se domníváte, že já se domnívám, že bychom se měli vyjadřovat jen tak, že naše tvrzení by byla chápatelná jen jedním způsobem?

Oboje - jednoznačná i mnohoznačná vyjádření jsou správně. Pokud mluvčí volí vědomě a uvážlivě, jestli se bude vyjadřovat jednoznačně či mnohoznačně.

Zkuste se, pokud mi chcete porozumět, méně věnovat mně a více tom, co tu píšu. A pokud mi porozumět nechcete, věnujte se čemu chcete.

Zobrazit 51 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio