"Já jsem svého milého, on dychtí jen po mně" (Píseň písní 7,11).

Umí Bůh přepočítat trasu?

11. 1. 2014 22:43

Občas dostávám různé otázky. Asi proto, že jsem řeholnice a tak si někdo myslí, že vidím Bohu do hlavy. Haha. Snad se liším jen v tom, že jsem si přivykla více si s ním povídat a více mu naslouchat. A tak jsem mu honem předala i otázku, která mi přišla mailem v tomto týdnu:

"Ví Bůh i co by bylo kdyby...? On nás nechává se rozhodnout, ale ví, jak se rozhodnem? Takže ví, jak vše bude? Ale ví i, co by bylo, kdybychom se rozhodli najednou jinak (což najednou jinak je to pro nás, ale on už věděl, že to tak bude, takže to z jeho pohledu asi neni alternativa)? Zkrátka, zná Bůh i všechny ostatní scénáře, nebo jen ten, který se opravdu stane?"

Co byste odpověděli?! Já se trochu lekla, že na tohle se přeci nedá jasně a stručně odpovědět. Jenže pak jsem šla na mši a vložila to Pánu do rukou a zde je jeho odpověď (zpětně doplňuji, že mi ji nepřinesl anděl ani že jsem neviděla dýmající pec, ta odpověď přišla během modlitby po přijímání, aniž bych se jí v tu chvíli nějak dožadovala a je obrazná - tedy tak, jak Ježíš vysvětloval věci současníkům podle jejich současných reálií a tak, jak se děje každému, kdo se živí Božím slovem):

Hospodin zná náš cíl, chce nás dovést k sobě, do radosti a do plnosti života. Proto nás stvořil a záleží mu na nás v jakémkoliv okamžiku našeho života (ať děláme cokoliv!). On ze své perspektivy zná tu nejlepší trasu, kudy by bylo fajn mířit do jeho náruče. Ale nechává to také dost na nás (zde si doplňte traktát o setkání dvou svobod: lidské a Boží). Takže je jako GPS, která přepočítává trasu, když řidič zvolí jinou než je ta původní, nejlepší. A tuhle trasu nám bude přepočítávat až do poslední chvíle. Je na nás slyšet hlas navigace a řídit se jí, protože nikdy nevíme, kolik času máme, abychom se po přepočítané trase dostali do cíle. (Ono přepočítávání se samozřejmě vždy děje tím nejvhodnějším způsobem pro danou osobu a je orientováno na stejný cíl jako na začátku).

Ovšem nechtěla jsem strašit. Spíše povzbudit. Pokud občas zajedete do nějaké slepé ulice nebo si to hrkotáte po poli či bahnitou lesní cestou, i tam Bůh s vámi je a naviguje vás. Do správného cíle. K sobě!

 

Zobrazeno 3468×

Komentáře

Thompson

Ano, to je naprosto adekvátní reakce na to, co jsem napsal. Obě dvě reakce.

JiKu

rád slovíčkaříte. Nuže dobrá. Uvědomte si, že vaše tvrzení o oslovi může být chápáno minimálně dvěma způsoby.

Ano, rád slovíčkařím. Uvědomuji si určitě mnoho dalších způsobů, jakým může být chápáno moje tvrzení o oslovi. No a? Je to špatně? Myslíte, že bychom se měli vyjadřovat jen tak, že naše tvrzení by byla chápatelná jen jedním způsobem? Nebo se domníváte, že já se domnívám, že bychom se měli vyjadřovat jen tak, že naše tvrzení by byla chápatelná jen jedním způsobem?

Oboje - jednoznačná i mnohoznačná vyjádření jsou správně. Pokud mluvčí volí vědomě a uvážlivě, jestli se bude vyjadřovat jednoznačně či mnohoznačně.

Zkuste se, pokud mi chcete porozumět, méně věnovat mně a více tom, co tu píšu. A pokud mi porozumět nechcete, věnujte se čemu chcete.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio