"Já jsem svého milého, on dychtí jen po mně" (Píseň písní 7,11).

V čem jsou na tom stejně a v čem se liší

19. 1. 2018 14:50

Dlouho jsem žádný blog nenapsala. Chystala jsem se nyní před volbami, ale nakonec jsem našla příspěvek, který mi podstatně ušetřil práci. Dovoluji si ho převzít z facebooku od člověka, který je spíše na můj vkus konzervativní (to jen, že nejsme ze stejné sociální bubliny), ale s tímhle sesumírováním mě skvěle pomohl. 

Ilustrační obrázek jsem sebrala jinde. Tím tedy jasně dávám najevo, kudy se ubírá má volba (v 1. kole jsem Drahoše nevolila a není to můj kandidát, z něhož bych byla nadšená). Ale z toho porovnání pro někoho může plynout jiná volba...

Porovnání, v čem jsou na tom stejně a v čem se liší prezidentští kandidáti.

Drahoš = Zeman
* Přijímání ekonomických migrantů – oba proti; Drahoš: azyl v první bezpečné zemi. Zeman: válečný konflikt sám o sobě není důvodem pro udělení azylu
* Euro – oba pro; Zemana strach z přijetí je iracionální. Drahoš netlačit proti vůli většiny.
* EU – oba pozitivní s výhradami.
* NATO – oba pro.
* Adopce dětí homosexuálními páry – oba preferují klasickou rodinu, oba připouští, že taková adopce je lepší, než děcák. Hetero páry mají mít přednost. 
* Benešovy dekrety – oba to vidí jako uzavřenou záležitost.
* EET – oba spíše pro.
* Regulační poplatky ve zdravotnictví – oba proti.
* Progresivní zdanění – oba pro.
* Vztah k minulému režimu – zhruba nastejno – Zeman vstoupil do KSČ v roce 68, v roce 70 vyloučen. Drahoš nikdy nebyl členem KSČ.

Drahoš X Zeman
* Referendum o setrvání v EU a NATO – Drahoš je proti referendu. Zeman je pro referendum, sám by hlasoval pro setrvání.
* Zákaz kouření v hospodách – Drahoš pro. Zeman proti, zakázal by kouřit v blízkosti dítěte.
* Legalizace konopí – Drahoš pouze pro lékařskou potřebu. Zeman je proti legalizaci, téma nevnímá jako důležité, přiznává, že se v něm neorientuje.
* Prezidentské pravomoci – Drahoš dostatečné, Zeman by je rozšířil.
* Transparentnost kampaně – Drahošův lehce dohledatelný. Zeman nestandardní – billboardy Přátelé Miloše Zemana, letáky Jaroslav Třešňák. 
* Politická kultura – Drahoš menší charisma, větší slušnost. Zeman prokazatelně rozdělil společnost.
* Kampaň – Zeman se neúčastnil debat, což je nefér. 

Zeman: větší zkušenosti v politice, lepší řečník a má větší charisma.
Drahoš: zkušenosti s politikou a vedením z doby vedení AV – příspěvek od státu v době jeho působení rostl; AV má rozpočet v řádu miliard. Lepší zdravotní stav (výhled na 5 let!)

Prezidentský úřad:
* Jmenování profesorů: Drahoš – je to záležitostí akademické obce; Zeman je to záležitostí prezidenta.
* Zahraniční politika: Drahoš – plně v rukou vlády. Zeman vedl vlastní (uznání anexe Krymu). U drahoše lze očekávat menší orientaci na Rusko a Čínu.
* Milosti a amnestie – oba proti amnestiím (jen vážná nemoc apod.); Zeman porušil slib a udělil milost Jiřímu Kajínkovi.
* Zveřejňování platů hradních úředníků - Drahoš pro; Zeman proti.
* Vyznamenání – Drahoš chce málo; Zeman hojně. 
* Sestavení vlády – Drahoš je o poznání méně vstřícný Babišovi a jeho oligarchickému způsobu vlády. Trestně stíhaného člověka by premiérem nejmenoval.

 

Sdílet

Komentáře

JiKu Já bych jen dodal, že výše uvedené názory kandidátů jsou deklarativní. Je to to, co oni nyní slovně uvádějí.

Teď jde ještě při rozhodování koho volit o to, jak jim člověk tyto jednotlivé deklarace věří či nevěří.

A pak o to, že třeba výhrady kadidáta Zemana k EU budou s největší pravděpodobností jiného charakteru a pevnosti, než výhrady k EU kadidáta Drahoše. Takže "EU ano s výhradami" nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu.

Neposeda Vzhledem k pravomocem prezidenta to pro mne takto stačí.

spitfire To je absurdní volit podle takového to seznamu.
Jsou i věrohodnější kritéria, která jste opomenula a podle kterých byste se mohla rozhodovat mnohem kvalifikovaněji.
mladší - starší
menší - větší
jak se tváří na tiskovkách
jak se obléká
jakého má domácího mazlíčka
a řadu dalších mnohem průkaznějších kritérií, než ono OBA PRO, to je jak název nějaké firmy, která podvedla stát na dotacích z EU.

Neposeda Vy si volte, jak chcete. Jaká tedy jsou pro vás ještě další podstatná, můžete dohledat jejich názory k tomu, ráda si rozšířím pohled.. Tahle kritéria se dost přetřásají. A pro mě jsou dostačující. Opravdu nečekám, že nový prezident převezme všechny pravomoci v zemi.

RomanS Každý člověk, který již vícekrát pořizoval nějaký (pří)stroj - přitom vybíral z několika - porovnával jejich papírové hodnoty a následně je měl v ruce, VÍ, že papírové hodnoty jsou jedna věc, realita druhá. Protože ani v případě technických zařízení se často to nejpodstatnější do papírových hodnot nepromítne, tím spíše to platí o (mnohem složitějších) lidech. K posouzení je třeba znalost a zkušenost. A ta říká, že mezi těmito dvěma kandidáty je propastný rozdíl, přestože podle tohoto papírového srovnání jsou ve většině ohledů totožní.

Neposeda No právě, výsledky jednoho už známe (a druhého z jeho působení v AV taky - občas tam chodím, slyšela jsme lidi mluvit o svém panu řediteli ještě dříve přijal kandidaturu). Takže pro mě je to jasné. Mír s voliči KOHOKOLIV.

JiKu Nechtěl jsem s tím operovat, ale když Neposeda začala: Jsem jaksi nikoli členem, ale zaměstnancem AV ČR. a I proto volím Zemana. A zdaleka ne všichni zaměstnanci AV volí Drahoše. Jsou tací, ale ne všichni.

Dovoluji si doporučit: Kašlete na názory zaměstnanců AV ČR (jako je mj. JiKu) a volte podle sebe. Neboť každý národ má nárok a zároveň povinnost přijmout šéfa, kterého si zvolí. Každý svého štěstí strůjcem a strůjcem neštěstí svých menšinových spoluobčanů.

Neposeda Díky za tenhle postřeh. Já když někoho neznám a chci lépe poznat, tak se zajímám i o to, jak ho vidí druzí. Nehraje to však prvotní roli. Právě že u Drahoše (když byl ještě v čele AV a něco jsme s ním domlouvaly za nakladatelství) mě překvapilo, jak o něm dobře mnozí mluvili. Obyčejně se v ČR na šéfy nadává, ne?

spitfire "Tahle kritéria se dost přetřásají. A pro mě jsou dostačující. Opravdu nečekám, že nový prezident převezme všechny pravomoci v zemi."

Marťana za prezidenta si mohou zvolit jenom voliči Marťani.

Kyrillos Každý samozřejmě má právo volit podle svého uvážení, jen mi není jasné, jak může i podle svého svědomí volit (obzvláště křesťan) člověka, který místo nějakých pozitivních hodnot zastává jen lež (jako několikrát soudem usvědčený lhář) a nenávist (kterou ve společnosti úspěšně vyvolává).

Současný prezident už svou šanci dostal a za uplynulých pět let nedosáhl ničeho kromě prohlubování příkopů v naší zemi a jejího obrácení k divokému Východu – není čas dát příležitost se ukázat i někomu jinému?

RomanS @Kyrillos: V době minulých voleb vám bylo teprve 15 a hle, jak vysokého stupně politické uvědomělosti jste již dosáhl!

Kyrillos @RomanS: Děkuji za kompliment, ale řekl bych, že můj věk je spíše výhodou než překážkou v rozhodování, koho chci na Hradě – i díky svému věku jsem mohl získat zkušenosti i ze zahraničí (v rámci studia apod.) a vidět, jakou nám dělá současný prezident ostudu. A protože jeho hlavním úkolem je dobře reprezentovat stát, volit ho nemůžu a nevidím ani pro to jediný důvod, žádný jeho úspěch za celých pět let...

JiKu Nízký věk je rozhodně výhodou pro rozhodování. S tím souhlasím.
S rostoucím věkem myslící člověk zjišťuje, kolikrát již se v životě rozhodl špatně a další rozhodování je mu daleko obtížnější.

RomanS jakou nám dělá současný prezident ostudu

Hodnota této reakce, tedy zdali jde o ostudu nebo o čest, se odvíjí od povahy toho, kdo takto reaguje.

Kyrillos @RomanS: Jistě jsou činy, u kterých můžeme považovat za relativní, jestli jsou pro nás ostudou nebo ctí, ale i tak nesmíme zapomínat na činy, které za čestné považovat nejde vůbec – např. vyhrožování smrtí, pomluvy (třeba F. Peroutky), vulgarita, neúčast na státních pohřbech, nenavštěvování spojeneckých zemí ze Západu... – pro příklad to snad stačí, ale pokud by měl někdo zájem o rozsáhlejší přehled chyb současného prezidenta, doporučuji tuto novinářskou práci: https://www.noviny.cz/stat/prezident-zeman-r-jerevan.pdf

RomanS Pro propalestince je Zeman ostudný, pro eurofederativisty je Zeman ostudný, pro multikulturalisty je Zeman ostudný, pro hate free kulturisty je Zeman ostudný, pro politicky korektní je Zeman ostudný atd.atd.

K zamyšlení: V sociální bublině, kterou obýváte, si lidé myslí a říkají to, co si kupodivu zcela nezávisle na tom myslíte a říkáte vy!

Kyrillos Pochopitelně, když to s dovolením shrnu, pro nevoliče Zemana je Zeman ostudnější než pro jeho voliče. Ale to, že to různí lidé vidí různě, neznamená, že je různá i pravda, Ta je jen jedna (doložitelná fakty) a je nezávislá na sociálních bublinách, které obýváme...

RomanS To jste nic neshrnul, ale provedl jakousi tautologii. Pravda je, že ostudný je pro ty, kteří považují za dobré něco jiného než on (krátkou výčetku jsem udělal).

Svěřil jste se, že vám není jasné, jak někdo může volit Zemana. Tato neznalost - neznalost pravdy o tom - by vás mohla trknout.

Kyrillos Lidé obecně mohou mít mnoho důvodů, proč volit zrovna Zemana – samozřejmě lidé, kteří považují za dobré stejné věci jako on, budou pro něj pravděpodobně i hlasovat, nejasné mi je to ale hlavně u křesťanů – ti snad nemůžou považovat za dobré lži, pomluvy, vyhrožování smrtí apod. Ale to je pochopitelně na svědomí každého...

(a poznámka na okraj – pro eurofederativisty Zeman ostudný být nemusí, když se již minimálně od minulých voleb k nim sám hrdě hlásí...)

RomanS Nemyslel jsem si, že byste toho využil. Ale třeba někdy...

Neposeda Na webu ČRo to mají také sesumírováno, včetně přesných citací: https://www.irozhlas.cz/volby/drahos-zeman-nazory-migranti-clenstvi-v-eu-adopce-prijeti-eura_1801211850_mos

spitfire A co z toho sesumírování vychází? Zeman je ďábel a Drahoš anděl? Nebo naopak?

Vysvětluje někde Drahoš co chce dělat jako prezident v situaci, kdy v parlamentních volbách získají strany, které se dostanou do sněmovny, 80 procentní zisk voličů s programem vystoupení z EU?
Vážně někomu stačí prohlášení, že Drahoš je proti referendu o EU?
Drahoš jako slunečník se jistě hodí do slunečních dnů, ale když začne lejt jak z konve?

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio