"Já jsem svého milého, on dychtí jen po mně" (Píseň písní 7,11).

Jak poznám, že je to ten pravý?! (Značky na cestě)

11. 4. 2011 15:49

Jak poznám, že je to ten pravý?!

Přináším body, které zazněly o sobotním pražském arcidiecézku v naší skupině na téma "povolání". Nejprve mluvili manželé Imlaufovi (následující text je jejich). Když jsem pak měla mluvit já o povolání k zasvěcenému životu, vlastně jsem ty jejich body převzala a vztáhla na mého Partnera a společenství :-)

Na společné cestě je vhodné nacházet značky „ujištění“.

 • CHCEME JÍT DÁL….., CHODIT SPOLU?

 • SMĚŘUJE NÁŠ VZTAH DO MANŽELSTVÍ?

 1. V její přítomnosti se cítím dobře.., v jeho přítomnosti bezpečně…, jistě …, nemám strach.

 2. Stále si máme co říct, sdílíme radosti i smutky. Vím, že mi bude rozumět.

 3. Stále se mi líbí! „Pořad mi voní“.

 4. Po nedorozumění se nám to časem podaří vysvětlit.

 5. Tento vztah mě dodává radost!

 6. To, že mě má ráda mi dává sílu! Snažím se být lepším člověkem!

 7. Vážím si ji! Mám jí v úctě!

 8. Stálá gradace vztahu. Těším se na ni. Chci toho s ní prožívat stále víc! Hledám k tomu příležitosti.

 9. Mám chuť plánovat budoucnost. Těším se na to, co bude!

 10. Už jsem poznala také to, co se mi na něm nelíbí. Přesto z toho ale nemám obavu, není to nic zásadního. Přijímám ho jaký je.

 11. Vím, že nemyslí jen na sebe!

 12. Když spolu něco děláme, přináší nám to radost. Dokážeme spolu spolupracovat.

 13. Zajímá se o to, co dělám.

 14. Vím, že mi říká pravdu.

 • Když o nás dvou přemýšlím, ptám se Boha co On na to?

 • Nevím, co nás v životě potká, ale chci to prožívat s tímto člověkem!

SNOUBENECKÁ SETKÁNÍ V RODINĚ, program přípravy na manželství:

http://snoubenci.ascczech.cz


 

Sdílet

Komentáře

Hankaa prosím, jak zněly názvy těch dvou knížek, co jsi nám doporučila k přečtení?

Neposeda Boží volání
http://www.paulinky.cz/obchod/detail/Bozi-volani-1

Písmo jako anděl průvodce
http://www.paulinky.cz/obchod/detail/Pismo-jako-andel-pruvodce

mag Přiznám se, že řeči o vůni partnera/ky mě připadají dost divné. Copak není důležité spojení srdcí duchovně? Pokud se budeme dívat na to, jestli nám partner/ka voní, mám obavu, že z manželského objetí nebude sebedarování, ale projevení chtíče.

Katis Jo, děcka, mně před 3týdny spadl chlap přímo z nebes, samozřejmě kdy jsem to nejméně čekala a teď jsem se dostala do STAVU BEZTÍŽE. Nedokážu myslet, ani nic kloudného vytvořit.. :-D. Jo, akorát by se mi šiknul návod k použití. To by se mělo dostávat automaticky ke každému chlapovi.

Karel-čtvrtý Ten seznam se mi líbí.
Když jsem si před svatbou říkal já, jestli je tahle ta správná, tak jsem si kladl ještě jednu otázku: "Jaký vliv má naše chození na můj (její) vztah k Bohu?"

zirafa @mag No, asi nejsem takový asketa, abych dobrovolně sdílela manželské lože s někým, kdo smrdí.

@Katis Gratuluju! Inzerát zabral? :)

Jezis-je-Lord @zirafa Smrad v manzelskem lozi bych nezvladl. Moje pritelkyne, se kterou se vzdavame nekrestanskeho sexualniho poteseni, je v tomto ohledu rovnez striktni. Do postele jedine navoneni!!!

Katis zirafa: no největší překvapení je to, že se to vůbec netýká Signálů, ani nikoho ze Signálů. Ale tak si říkám, zda i vzdáleně tady toto neurychlilo věci. Víš, jakože se zdravě naštvu, napíšu polovtipný, polovážný inzerát, dokonce si řeknu, s chlapama končím a budu raději sama a pak jednoho dne v práci odpol. mi zvoní tel. - můj letilý kamarád se mě ptá, zda se nechci s někým seznámit a já hledím s otevřenou hubou. Vůbec jsem to nečekala! A to je další fakt, když to asi člověk nejméně čeká. Ale prča je to, že se to stalo krátce po napsaní toho fikt. inzerátu zde. Dokonce to, co jsem tak chtěla, docela z větší části splňuje. Aniž bych ho chtěla měnit, potřeboval by trochu zkulturnit, dokřesat. No, vše postupně :-D

VítekZ @mag Tož jsem si jistý, že v tom 3. bodu "vůní" myslí právě metafora chování partnera - Líbí se mi, jak se zachovává ve stále dalších situacích. Takový ješitnost nebo neúcta k vlastním rodičům může pěkně smrdět...

Hankaa Neposeda: Děkuji :-)!

Felicita 2VítekZ, @mag: myslím, že to není metafora, ale fakt. Každý vydává nějaké tělesné pachy a nelze je přehlížet a eliminovat, ba naopak je to Boží dar... A je naprosto přirozené, že někteří lidé nás přitahují a jiní naopak, což neznamená, že se k těm druhým musíme chovat neslušně, ale myslím, že člověk z hlediska přirozenosti nevydrží dlouhodobě vedle člověka, který mu "nevoní". Myslím, že v tom je kus Božího záměru a možná i genetiky (nevím?), ale pochopitelně se nedá vybírat partner podle vůně, ale i těch ostatních věcí. Ovšem vše musí být ve vzájemné kooperaci.
Ale dobře, Vítku, žes to převedl i na metaforu a významově posunul i dál...

Felicita Tematický článek na podobné téma: "Jak najít toho pravého?":http://www.in.cz/clanky/kluci-a-holky/jak-najit-toho-praveho-npk.htm

evulka hm, tak teda pardon, ale mat partnera, ktory mi nevoni (v tom uplne najzakladnejsom slova zmysle), tak to radsej budem sama :-) A jj, ma to aj nieco s genetikou ;-), vonou nas pritahuju "kompatibilni" partneri (co ale neznamena, ze na seba musime hned skocit, ale je to proste dolezita sucast vztahu, tak isto ako aj duchovne hodnoty :-))

PetraO Přesně tak, ať se nám to líbí nebo ne, jsme i bytosti tělesné. I když je prvořadá duševní a duchovní stránka, ani tělesnou přitažlivost nelze ignorovat. Vědci už dnes přiznávají, že špatného partnera si lidé vybírají i "díky" hormonální antikoncepci, která ovlivňuje nejen hladinu hormonů, ale i složení potu a tak se "přitáhnou" dva lidé, kteří si tělesně voní, ale chybí zde zcela přirozená kompaktibilita s duševní a duchovní stránkou.

majkiii Já myslím, že ono pokud jde o tu "vůni" (a tím není myšleno umělé naparfémování :)), tak je třeba rozlišovat i fázi vztahu... Ono je něco jinýho chození a manželství... V tom období chození a zamilovanosti je i "vůně", jak tu psali jiní, podle mě důležitá, protože lidi prostě k sobě táhne. Na druhou stranu, když už ten vztah přeroste v lásku a následně v manželství, tak např. díky nějaké nemoci mi ten druhý opravdu už vonět nemusí... Což ale není důvod k opuštění ho... V manželství se druhý přijímá i s budoucností... A k tomu nám opravdu musí pomáhat Bůh :-))

fudlinka Moc hezké schrnutí, ale takhle to vypadá až moc jednoduše si myslím. :) Ale myslím, že to platí jen u jednoho z těch dvou páru. Co když třeba jeden si myslí, že je to ten pravý a ten druhý si myslí, že to tak není? :)

Neposeda 2 fudlinka: na tomto textu se shodli po 25 letech manželství:-)))

fudlinka Tak to pak jo :) No já jsem spíš myslela, jak se to zjistí ještě před manželstvím? :)

organo Katis: Gratuluju a přeju hodně štěstí!!!

Katis organo: Nebo jemu .. :-D :-D

organo Samozřejmě Vám oběma! Moc Vám přeju krásný harmonický vztah...

Pavel Husák (yetti) Naše prababičky říkávaly, že když se ti dva před sebou nestydí prdět, tak už je ten vztah vážný.

Pavel Husák (yetti) mag Přiznám se, že řeči o vůni partnera/ky mě připadají dost divné. Copak není důležité spojení srdcí duchovně? Pokud se budeme dívat na to, jestli nám partner/ka voní, mám obavu, že z manželského objetí nebude sebedarování, ale projevení chtíče.

včera 21:38To myslíte vážně?

mag Yetti - myslím :+)
Osobně jsem neřešila, jestli mi ten, koho jsem zkoumala jako svého případného manžela, voní nebo ne a myslím, že mám toho nejlepšího z mužů, jaké znám. Zkoumala jsem, jestli naše případné manželství nás může přibližovat Pánu Bohu. Po zjištění, že ano, jsme také řekli nevratné ANO a můžu říct, že skoro denně zažíváme vděčnost za naše manželství.

HelenaH Katis-gratuluju a držím sepnuté ruce, ať to je ONO a ať to vydrží:-)
To manželství je někdy sebedarování, někdy sebeovládání, někdy voňavé objetí, někdy doba, která se musí vydržet:-) od všeho je tam trochu... aby to aspoň občas bylo krásný a většinou hezký:-) je potřeba opravdu vybírat, poznávat...a u toho se modlit.

Pavel Husák (yetti) maq:
Tak to pak třeba jo. Předtím to vyznělo dost divně. "Chtíč" je totiž slovo hanlivé. Manželka mně voní, tzn. sexuálně i jinak přitahuje, tak je to správně a nenazýval bych to jednoduchým pojmem "chtíč". Sexualita je lidská potřeba, ale v křesťanském pojetí nesouvisí pouze s biologií. Tedy doufám.

babča helča:
Pěkně řečeno

zirafa Mag, to máš štěstí, že to vyšlo a nesmrdí :)
Ne, vážně, myslím, že vztah obou k Bohu je zásadní... Ale... tak nějak mám pocit, že fyzická stránka je taky potřeba. Když mi manžel řekne, že jsem krásná, že voním, že ...vím, že je to vyjádření lásky, kterého si dost vážím. Myslím, že netřeba na fyzično úplně kašlat. Prostě všechno má ve vztahu svoje místo.
A mimochodem, dost přesně si pamatuju, jak Jirka voněl, když jsme spolu začali chodit. Úžasně.

mag zirafa: "Když mi manžel řekne,že jsem krásná, že voním,...vím, že je to vyjádření lásky"

-A o tohle jde dle mého názoru především. Vyjadřovat si pravou lásku, která se může vyjádřit i tím, že člověk řekne něco, co se mu na druhém líbí, aby byl ten druhý šťastný.
Myslím si, že vnímání vůně je pěkné obohacení vztahu, ale pozor, aby nás neomámila.

Yetti: Vůně partnera nemusí souviset s chtíčem (v plném slova smyslu hanlivém), ale může.

Ještě k tomu nevonícímu partnerovi - pokud má člověk nepěkné návyky, pak se jich z opravdové lásky snaží zbavovat (pokud protějšek dá najevo, že mu to dělá opravdu problém)

Pavel Husák (yetti) nebo prdět spolu...jinak sexualitu bych rozhodně nedával pod duševní porozumění, nepodceňovat to, jde to ruku v ruce a právěže oddělovat to je ten problém

HelenaH Když si lidé začnou jít nesnesitelně na nervy, může se klidně stát, že je na sobě rozčiluje cokoli-i třeba vůně, která je dřív vzrušovala. Říká se tomu prý "nepřekonatelný odpor", je to důvod k rozvodu-a musí to být hrůza hrůz tohle zažívat. Jeden známý mi říkal-mně ta moje se... i tím, jak si míchá kafe. Vypadá to jako legrace. Ale ono je to takové trochu peklo:-(

VítekZ babča-helča: Můžeš prosím ještě napsat, jestli se ten "nepřekonatelný odpor" vzahuje k občanskému nebo církevnímu právu/rozvodu? Bojím se, že v téhle problematice nemá většina lidí moc jasné informace a mohlo by jim to zapadnout do nepatřičné kategorie...

HelenaH :-) to se samozřejmě týká občanského rozvodu...najde-li si někdo jiného partnera, neřekne při rozvodu že to zavinil on, řekne, že k svému současnému trpí nepřekonatelným odporem:-) - vím, že takto to prý bývalo za totality..:-)církevní právo doufám takový důvod nezná!!!!

František Čech (zvoník) To VítekZ: jen taková poznámka pod čarou, církevní právo rozvod nezná...

PetraO Církevní právo má termíny "rozluka" "zneplatnění manželství".

brigitka babča-hleča:
vím přesně co tvůj známý prožíval, zažila jsem něco hodně podobného vůči jednomu klukovi se kterým jsem kdysi chodila, i dále když už jsem s ním pak nechodila.Byl mi odporný vším možným, každým slovem, které řekl, každým krokem, který udělal, i tím "mícháním kafe". Prožívala jsem přitom peklo,nepřála bych něco podobného prožít nikomu,ani největšímu nepříteli ;-) přitom on chudák za nic nemohl a nechápal, co se děje.

brigitka pokračování - jo a jestli to bylo dáno vůní či nikoli to nevím a je mi to celkem fuk. prostě se to tak stalo. přitom on vůči mě byl zcela vpohodě.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio