"Já jsem svého milého, on dychtí jen po mně" (Píseň písní 7,11).

Evangelista Matouš naším průvodcem v novém liturgickém roce

Adventem začal nový liturgický rok (cyklus A), kterým nás o nedělích i všedních dnech (téměř vždy) provede apoštol Matouš a jeho evangelium.

Matoušovo evangelium se považuje za evangelium společenství: soustřeďuje se na Synovo slovo, které z nás činí syny Otce a zároveň bratry mezi sebou navzájem. V tomto bratrství se uskutečňuje naše synovství: ve vztahu k druhému člověku uskutečňujeme životní vztah k Jinému. To byl jeden z důvodů, proč toto evangelium bylo v církvi nejčtenější. V dnešní době, kdy se společný život stal problematickým, znovu nabývá na aktuálnosti.

Zkuste do nového liturgického roku, kdy se o každé neděli předčítá Matoušovo evangelium, vejít s výborným průvodcem Nad evangeliem podle Matouše výborného biblisty S. Faustiho. Četba této knihy není tak náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Nad úryvky z Matoušova evangelia se také zamýšlí M. Szabo (pražský kněz známý i mimo Prahu z pravidelného hostování v náboženských pořadech Českého rozhlasu) v knize Žít podle Bible, poprvé s Matoušem. Kniha je určena všem, kteří se chtějí na základě evangelia něco zajímavého o palčivých tématech naší doby dozvědět a snad se tak také posunout blíže k jejich řešení.

A co jiného si založit do rozečtené Bible než záložku s apoštolem a evangelistou Matoušem. protože nejde vložit obrázek záložky, najdeš ho zde. Na její druhé straně naleznete tuto modlitbu (jež je jakýmsi "extraktem" Matoušova evangelia), která vznikla pro akci 4 dny se 4 evangelisty:

Svatý Matouši,

ty jsi v Ježíši poznal naplnění Zákona, nového Mojžíše a očekávaného Mesiáše.

Odvážně jsi všeho zanechal, abys ho následoval.

Pomáhej nám svou přímluvou, abychom si i my podle tvého příkladu

stále více osvojovali evangelní logiku a formovali svůj život podle ducha blahoslavenství.

Vypros nám odvahu, abychom věrně kráčeli za Ježíšem i tehdy, když nám svět kolem nás bude odporovat.

Přimlouvej se za nás i za ty, s nimiž tvoříme jednu církev a společně putujeme do Božího království.

Amen.

(Pokud jste tento článek četli na našem domácím webu www.paulinky.cz, tak se omlouvám. Je to tak, kopíruji sama od sebe:-)

Prolistuj si a začti se...

Sdílet

Komentáře

ToB Knížku "Nad evangeliem podle Matouše" můžu jen doporučit. Text Písma svatého se vám s ní jakoby rozvine do široké krajiny, ve které se můžete s radostí procházet. A tak to má být.

Žuch Připojuji se k chvále knížky Nad evangeliem podle Matouše. A stejně dobrá je i kniha Nad evangeliem podle Marka a tak doufám, že brzy vyjdou od Faustiho nějaké další tituly.

Neposeda Díky za sdělení vaší zkušenosti. Fausti je vážně dobrý - však čerpá z dlouho leté zkušenosti.
Pracuje se na překladu nad evangeliem podle Lukáše. To bude ještě "tlustší" kniha a tak překladatel potřebuje dostate času. Měla by vyjít asi tak na podzim 2011.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio